Staff Directory

Meet our Staff

Northshore Christian Academy and Early Learning Center partners with families to provide a superior Christian education focusing on the development of spiritual, academic, and personal excellence in a Christ-centered environment. 

We endeavor to support not only our students, but also their families. Scroll down to view our Directory which includes the following teams:  Administrative, ELC, K-2nd, 3rd-5th, Middle School, Specialists, & School Counselors

Administrative Team

Contact Us

To Email a specific person at NCA:  Use first initial and last name of the person + @nca.school 
Email Example:  John Doe  =  jdoe@nca.school

For questions or phone directory, call 425-407-1119 or click on Contact Us for our online form:

Jordan Gage

Jordan Gage

Superintendent

Tammy Gimbel

Tammy Gimbel

Admissions & Enrollment Manager

Janet Christy

Janet Christy

Thrive Director

April Merisko

April Merisko

Academy Office & Purchasing Manager

Lina Maragliano

Lina Maragliano

Development Director

Pam Hecox

Pam Hecox

Payroll Administrator

Sarah Doty

Sarah Doty

Lions Club Enrichment & WatchDOGS Coordinator

Christian Klumper

Christian Klumper

Extended Care & Summer Adventures

Rebecca Dunn

Rebecca Dunn

NCA Office Administrative Assistant

Pam Jackson

Pam Jackson

Director of Operations & PreK-2 Grade Principal

Trisha Decker

Trisha Decker

Academy Registrar

Erik Groves

Erik Groves

Media Director

Carla Blake

Carla Blake

Human Resources Supervisor

Tanya Hansen

Tanya Hansen

Marketing Manager

Troy Howard

Troy Howard

Accounts Receivable

Corlyn Watson

Corlyn Watson

Uniform Coord., PTF Liaison, & 6th-8th Admin. Assistant

Ben Brandfas

Ben Brandfas

Pastor of Media, Production, and Technology

Lisa Lessard

Lisa Lessard

Administrative Assistant to Superintendent

Early Learning Center

Angela Leyba

Angela Leyba

Early Learning & Extended Care Director

Percy Selvinraj

Percy Selvinraj

ELC Program Coordinator

Early Learning Center Team

ELC Homeroom Teachers

  • Carol Abante – ELC STEM & Music Teacher
  • Astari Blume
  • Megan Bruce
  • Ashley Claussen
  • Jess Gehkle
  • Enmy Guerra
  • Liz Haltom
  • Roena Mach
  • Asha Rollins
  • Tais Ugalde
Sarah Estes

Sarah Estes

ELC Administrative Assistant

k-2nd Division

Pam Jackson

Pam Jackson

PreK-2nd Grade Principal & Director of Operations

Noelle Brown

Noelle Brown

Elementary Assistant Principal

Amy Kovach

Amy Kovach

PreK-2nd Administrative Assistant

PreK-2nd Homeroom Teachers

PreK (AM) Teacher
Brittni Klein

Kindergarten Teachers
Elisabeth Bayard
Austin Briggs
Ashley Jacobson
Sarah Leighhow
Maddie Weisner
MacKenzie Wesson

First Grade Teachers
Karli Geers
Judy Lagerwey
Liz Richardson
Becca Wellen
Eleanor Wright

Second Grade Teachers
Shelaine Calles
Camille Dittemore
Ruth Haugo
Abigail Nerud
Heather Sidenquist

3rd-5th Division

Heather Shaw

Heather Shaw

3rd-5th Principal

Noelle Brown

Noelle Brown

Elementary Assistant Principal

Cynthia Curtis

Cynthia Curtis

3rd-5th Administrative Assistant

3rd-5th Homeroom Teachers

Third Grade Teachers
Amy Beeler
Mariah Joss
Tricia Leakey
Lindsay Ott
Anastasiya Sagun

Fourth Grade Teachers
Amy Benton
Gayla Boast
Becky Fritz
Cynthia Quigley
Tamarin Reed

Fifth Grade Teachers
Samantha Archer
Joshua Emanuelson
Blake Kroeze
Sarah Middleton
Natalie Runyon

Middle School Division

Doug McCardle

Doug McCardle

Middle School Principal

Jonathon Stein

Jonathon Stein

Middle School Assistant Principal & Athletic Director

Rachel Diede

Rachel Diede

Middle School Student Life & Office Manager

Corlyn Watson

Corlyn Watson

Middle School Admin. Assistant / Uniform Coordinator / PTF Liaison

6th-8th Teachers

Bible Teachers
Callie Wright, 6th/7th Bible
Roy Herzer, 7th/8th Bible & Worship Leadership

English Teachers
Lindsay Carter, 6th/7th English
Christina Rogers, 7th/8th English & Student Leadership

History Teachers
Annarose Nestor, 6th/7th History
Ryan Morey, 7/8 History & Computer Coding/Web Design

Math Teachers
Clare Cosper, 7th/8th Math & Student Leadership
Amanda Tormon, 6th Math
Randi Tuggle, 7th/8th Math

Science Teachers
Jena Petrie, 6th/7th Science & PLTW
Julie Dirks, 7th/8th Science & Advisory Lab

Electives & Specialists Teachers
Kristin Christensen, Yearbook Teacher
Mary Hodge, Yearbook & Journalism Teacher

(see list of Specialists Teachers in next section on this webpage)

Ryan Fox

Ryan Fox

Middle School Pastor

Specialists

Lisa Walchenbach

Lisa Walchenbach

Director of Fine Arts & Specialists Programs

Specialists Teachers

Art

  • Jean Hale

Drama

  • Terrie Lemcio

Foreign Language

  • Jean Hale (Spanish)
  • Eudis Matos (Spanish)

Library

  • Carrie Kroeker
  • Antje Scott

Music

  • Jeremy Atkins
  • Kelsey Fletcher
  • Jennifer Hanson
  • Lisa Walchenbach
  • Tammy York

Physical Education

  • Jeremy Atkins
  • Abbie Broekhuis
  • Kristi Conser

STEM

  • Teryn Jeyarajah (PLTW & Science)
  • Natalie Kehney (Computer)
  • Elysia Perez (PLTW)

    School Counselors

    Gene Berge

    Gene Berge

    K-4th Grade Counselor

     Learn about our Counseling program here>

    Kaylene Williams

    Kaylene Williams

    5th-8th Grade Counselor

    THRIVE TUTORS

    Janet Christy

    Janet Christy

    Thrive Program Director & Tutor

    Debbie Ellis

    Debbie Ellis

    Thrive Tutor

     Learn about our THRIVE program here>

    Janet Scarth

    Janet Scarth

    Thrive Tutor

    Janet Lines

    Janet Lines

    Thrive Tutor